Firmy

Kdy je nezbytná revize elektroinstalace

Napadla vás někdy otázka, zda je vůbec nezbytné kontrolovat elektroinstalaci v bytě nebo v domě v rámci revize elektroinstalace v Praze, když byla provedena její rekonstrukce, např. odstraněním starých hliníkových vodičů? Pak se zamyslete nad následujícími řádky.

Povolené kontakty – průchodem elektrického proudu skrze aktivní prvky při odběrové zátěži dochází k zahřívání a chladnutí vodičů, svorek a šroubů ve svorkách. Markantní to bylo zejména u hliníkových vodičů, ale u vodičů z mědi k tomu dochází také. Zároveň mohou být někde povolené šrouby kvůli nedostatečnému dotažení již při rekonstrukci elektroinstalace a to pak může způsobit mezi šroubem a vodičem vznik elektrického oblouku a možného požáru.

pomůcky elektrikářů

Spotřebiče – každý elektrický spotřebič napájený z elektrické sítě v domácnosti je připojen přívodní šňůrou a ta bývá obvykle nejproblematičtější částí spotřebiče vzhledem k tomu, že s ní uživatel manipuluje po svém. Přívodní šňůry mohou být vedeny v nevhodných místech a může se stát, že jsou například propálené, pokud se dotýkají příliš horkých předmětů (v blízkosti sporáku, kávovaru či varné konvice). Mohou být také porušené hrajícími si dětmi, prokousané domácími mazlíčky anebo sevřené mezi nábytkem a následně prodřené. Zde pak hrozí nejen vznik požáru, ale také smrtelný úraz.

nářadí elektrikáře

Prodlužovací šňůry – stejné nebezpečí hrozí u prodlužovacích šňůr, které nahrazují nedostatek zásuvek v místnosti. Někteří lidé si neuvědomují, že se jedná o jakési prodloužení kabelového vedení ve zdi, ovšem na rozdíl od rozvodů pod omítkou tato šňůra vede po zemi, na koberci, na plovoucí podlaze, na dřevěných parketách apod. když ji nedopatřením skřípne noha židle, noha stolu, hrana postele, noční stolek, konferenční stolek, šatní skříň a další kusy nábytku, může uvnitř kabelu dojít k prodření izolace a ke zkratu mezi vodiči. Pokud je ze šňůry sedřená i vnější vrstva izolace, může vás to při doteku i usmrtit.

Mohlo by se vám také líbit...