Sport

Proč dát přednost halogenovým žárovkám kapkového tvaru

Halogenové žárovky vykazují některé významné přednosti a nemělo by se s nimi zacházet jako s podřadným světelným zdrojem. Ačkoli se některé typy již přestaly vyrábět, produkce pokračuje u žárovek s paticí G9, R7s, a rovněž u typů do předních světlometů automobilů.

halogen

Dlouhá životnost – klasické žárovky s wolframovým vláknem vydržely svítit v průměru pouhých 1000 hodin, což bylo poměrně málo. Naštěstí byla jejich cena velmi nízká, ovšem s ohledem na častou výměnu ve svítidlech s krytem to představovalo zvýšené nároky na údržbu. Životnost halogenů je několikanásobně vyšší, přibližně 5 – 7 tisíc hodin.
Barva světelného kuželu – klíčová vlastnost, která je nejčastějším důvodem, proč halogenové žárovky nezatracovat. Díky technologickému postupu výroby a samotnému principu totiž vyzařují velice příjemnou světelnou energii. Jde o odstín teplého bílého světla, který je pro tyto typy světelných zdrojů typický, a nelze jej ničím napodobit.

Podání barev – v součinnosti s příjemnou barvou světla je zároveň významným parametrem i vynikající podání barev, tzv. indexu Ra. Ten vyjadřuje v procentech, do jaké míry se osvětlený předmět shoduje s tím, jak je vnímán za denního slunečního svitu. Čím vyšší procento, tím vyšší shoda, přičemž u těchto halogenových žárovek kapkového tvaru a mnoha dalších typů je index Ra roven 100.
Široký výrobní program – desítky let zavedená výroba a postupný vývoj nových produktů umožnil jejich využití na mnoha místech. Existují žárovky zapojované přímo do napětí 230 V, nebo s napájecím transformátorem – v paticích s Edisonovým závitem nebo s kolíčky – od stropních halogenek až po pracovní reflektory a bodové zdroje.

reflektror

Další významné vlastnosti – po celou dobu činnosti vyzařují konstantní světelný tok a nabíhají okamžitě na plný výkon. Lze je také zapojit do stmívacího okruhu a regulovat tím množství vyzařovaného světla. Sofistikované výrobky renomovaných producentů, např. značky Osram nebo Philips, využívají UV filtrů ve formě přísad v baňkách z křemičitého skla, které zachytí veškeré nežádoucí ultrafialové paprsky.

Mohlo by se vám také líbit...