Kultura

Noc divadel

Noc divadel je největším divadelním svátkem v Evropě. Je součástí mezinárodního projektu European Theatre Night. V roce 2008  ho odstartovala chorvátská Noc Kazališta. Ke které se postupně připojila dvacítka zemí. V naší republice existuje Noc divadel od roku 2013. Pro všechny milovníky divadelního umění tak budou připravena nejen představení či performance, ale rovněž noční prohlídky kulturních stánků, diskuze s oblíbenými herci, divadelní dílny. A to všechno buď zdarma, nebo za symbolické vstupné. V loňském roce Noc divadel navštívil rekordní počet návštěvníků. Bylo jich více než padesát tisíc.

Noc divadel

Jednu ze zajímavých akcí připravilo pro letošní Noc divadel Studio Ypsilon. Úvodní skupinová prohlídka pozve návštěvníky do všech zákoutí divadla. Doprovázená originálním doprovodným slovem, jak to jenom v Ypsilonce umí. Za zvýhodněnou cenu vstupenky je možné shlédnout nejen připravenou projekci, tak vyslechnout oblíbené písničky a prohlédnout výstavku plakátů. Jednou z nejnavštěvovanějších divadelních představení bude určitě komedie Národní tragédie aneb překrásný nadhasič pražský. Přesně zapadající pod ústřední téma Hrdinové. K tomuto vytvořili bohatý program i v Divadle Disk. Uskutečněný ve většině prostor DAMU.

Divadelní scéna

Program bude začínat vždycky v 17 hodin se vstupem zdarma. V letošním roce do akce Noc divadel přidalo i Divadlo Kampa. Které má přichystány ukázky divadelních představení a improvizační skeče. V letošním roce se do tohoto projektu zapojilo okolo 130 kulturních organizací a divadel. Koordinátorem je od roku 2013 Institut umění – Divadelní ústav. Velkým přínosem, které tato akce přináší do našich životů, je možnost prohlubovat povědomí celé společnosti ke kulturnímu dění. Svobodná volba nabízených akcí, které každé kulturní zařízení naplňuje stoprocentně. Protože divadlo je založeno na přímé komunikaci mezi tvůrci a diváky, určitě letošní Noc divadel navštivte, nebudete litovat. Ústřední téma Hrdinové přinese do našich životů nové pohledy a poznání k současné situaci ve světě.

Mohlo by se vám také líbit...