Firmy

Co udělat, když objevíte mokrou mapu na zdi

Nepanikařte – pamatujte si, že panika nikdy nic nevyřešila. Jakmile zjistíte, že někde v domě uniká voda, zachovejte klid a ihned vyhledejte telefonický kontakt na instalatéry – havarijní servis, který řeší i únik vody. Výhodou je, pokud máte v předstihu kontakt na instalatéry již nalezený – právě pro takovéto případy.

instalatérský hasák

Instalatéry volejte raději ihned – mapa na zdi může být nebezpečná z několika důvodů. Za prvé kvůli elektroinstalaci, což by mohlo způsobit nebezpečný zkrat, a v některých případech i smrtelný úraz. Za druhé kvůli zatékání do míst, která mohou být příznivá pro rozvoj plísní nebo hniloby. A za třetí kvůli narušení statiky objektu, protože mokré zdivo může ztrácet na soudržnosti a může se drolit nebo bortit. Jestliže tedy uvidíte kdekoli v domě mokrý flek na zdi, volejte instalatéry raději ihned a domluvte se s nimi na dalším postupu. Situaci důkladně popište, aby bylo zřejmé, jak rychlý zásah to vyžaduje.

vodovodní potrubí

Načerpejte si vodu pro využití v domácnosti – jestliže se bude jednat o závadu, kterou lze odstranit na místě, bude vhodné si nejprve natočit pitnou vodu například pro vaření, splachování toalety a podobné účely. Máte-li k dispozici několik plastových kbelíků, důkladně je vymyjte a pro užitkové účely se budou hodit. Vodu pro vaření si natočte do kuchyňských hrnců.

Uzavřete příslušný uzávěr vody – po dohodě s instalatéry uzavřete uzávěr vody, pokud víte, kde se nachází, a pokud to zvládnete i sami. Jestliže s tím máte nějaké potíže, dejte to instalatérům vědět, a nahlaste situaci jako havarijní, která vyžaduje co nejrychlejší zásah.

Dopřejte si klid a věnujte se nějaké činnosti, která vás rozptýlí – do příjezdu instalatérů se nezabývejte myšlenkami, co se stalo, a co by se mohlo stát, uvědomte si, že k vám dorazí profesionálové, kteří si v podobných situacích věděli rady již mnohokrát. https://slovniky.lingea.cz/anglicko-cesky/mnohokr%25C3%25A1t Důvěřujte jim a namísto obav se soustřeďte na vlastní rozptýlení, např. si dopřejte něco dobrého k snědku anebo se jděte projít, zacvičte si nebo si čtěte svou oblíbenou knihu.

Mohlo by se vám také líbit...